
Poetic Ways,
Toomas Keski-Säntti Quartet
Pe 25.4. klo 20, Louhisali
klo 19.30 ovet
klo 20 Poetic Ways
n. 21.15 väliaika
n. 21.45 Toomas Keski-Säntti Quartet
Poetic Ways
Poetic Ways edustaa ranskalaista estetiikkaa parhaimmillaan. Yhtyeen musiikki vie läpi eteeristen laulujen aina maaseudun rouheuteen pitäen kuulijansa maagisesti otteessaan. Poetic Ways -kvintetissä kaikuvat ranskalaisen runouden ja musiikin suuret nimet!
Poetic Ways on kokeilu, joka sai muotonsa spontaanissa improvisoidussa Ranskan yleisradion äänittämässä Pierre Barbizet'n konservatorion 200-vuotisjuhlassa marraskuussa 2021. Projektin pohjalta alkoi vahvistua ajatus, että Célia Kameni, Anne Paceo, Raphaël Imbert, Pierre-François Blanchard ja Pierre Fenichel voisivat luoda yhdessä uuden, esteettisen ja runollisen äänimaiseman. Tämä aavistus osoittautui todeksi. Tunnelma välittyi radioaalloille ja yleisö antoi haltioitunutta palautetta. He kuulivat kokoonpanon soinnissa tuttuja runollisia vivahteita Faurésta, Ferréstä, Baudelairesta, Verlainesta ja Nina Simonesta – täynnä groovea ja tunnetta.
Yhtyeen laulusolisti Célia Kameni on yksi ranskalaisen jazzin valovoimaisimmista laulajista. Muutama vuosi sitten laulaessaan Bigre! -yhtyeen kanssa ensimmäistä kertaa ranskan kielellä hän koki valaistumisen ja suunnanmuutoksen muusikkoudessaan. Kameni alkoi tutkia ranskankielisen musiikin estetiikkaa ja historiaa mm. Charles Baudelairen runouden kautta. Siihen tämäkin “Poetic Ways” -projekti pohjautuu.
Itseoppinut muusikko ja saksofonisti Raphaël Imbert on kulkenut epätavallista tietä jazzin ja improvisoidun musiikin saralla. Hänen vuonna 1999 perustamansa yhdeksästä muusikosta koostuva yhtye La Compagnie Nine Spirit on vaikuttanut vahvasti hänen itseilmaisuunsa ja taiteilijuuteensa. Imbert on muusikkouden lisäksi keskittynyt urallaan musiikin tutkimukseen. Yksi hänen suosikkiaiheistaan, jota hän tutkii edelleen, on jazziin liittyvä hengellisyys. Hän on tutkinut myös mm. perinteisen populaarimusiikin, suullisen ilmaisun ja improvisaation, uuden median ja digitaalisen vallankumouksen välistä yhteyttä.
Monipuolinen pianisti ja säveltäjä Pierre-François Blanchard on tehnyt ensin pitkän uran klassinen pianon parissa, ja siirtynyt vähitellen jazzin puolelle. Blanchard on perustanut useita yhtyeitä, mm. Le Quarte Azure, La Belle Vie Trio, LazuliQuartet ja BoNObo-trio. Hän on työskennellyt aktiivisesti myös teatterimusiikin parissa ja säveltänyt musiikkia lukuisiin teatteriproduktioihin. Vuodesta 2016 hän on tehnyt yhteistyötä Raphaël Imbertin kanssa ja on ollut mukana mm. palkitulla Music is my Hope -albumilla.
Basisti ja säveltäjä Pierre Fénichel aloitti musiikkiuransa lapsena klassisen kitaran parissa, mutta vaihtoi myöhemmin pääinstrumentikseen kontrabasson. Jo opintojensa aikana hänet palkittiin ansioistaan jazzin ja elektroakustisten sävellysten saralla. Vuonna 2009 hän liittyi Raphaël Imbertin johtamaan La Compagnie Nine Spirit -yhtyeeseen, ja on tehnyt Imbertin kanssa tiivistä yhteistyötä myös muissa projekteissa. Hän on myös säveltänyt musiikkia omiin projekteihinsa ja toiminut yhtyejohtajana muutamassa eri kokoonpanossa.
Kokoonpanon täydentää rumpali ja multi-instrumentalisti Pierre-François Dufour. Klassisen sellonsoiton koulutuksen saanut monipuolinen Dufour on työskennellyt muusikkona niin livekeikoilla kuin studiossa sekä tuottajana lukuisten ranskalaisten ja kansainvälisten artistien kanssa. Tähän joukkoon lukeutuu muiden muassa sellaisia nimiä kuin Hans Zimmer, Quincy Jones, Charles Aznavour, Gregory Porter, Vanessa Paradis ja Mory Kanté.
Celia Kameni, laulu (FR)
Raphaël Imbert, saksofoni (FR)
Pierre-François Blanchard, piano (FR)
Pierre Fénichel, kontrabasso (FR)
Pierre-François Dufour, rummut ja sello (FR)
Kuva: Paul Bourdrel
Toomas Keski-Säntti Quartet
Toomas Keski-Säntin johtaman kansainvälisen kvartetin esikoisalbumin julkaisukeikka!
Helsinkiläinen pianisti-säveltäjä Toomas Keski-Säntti on tuttu monista suomalaisen jazzin huippukokoonpanoista, joihin lukeutuvat muiden muassa OK:KO sekä viime vuoden Jazz-Emmalla palkittu Selma Savolainen Horror Vacui. Maaliskuussa 2025 julkaistu albumi “UNEARTH” esittelee Keski-Säntin nyt ensimmäistä kertaa yhtyeenjohtajana.
Toomas Keski-Säntin musiikilliset juuret ovat vahvasti jazz-perinteessä, ja virtuoottisen kosketuksensa myötä hän on niittänyt mainetta poikkeuksellisen lyyrisenä soittajana. Valmistuttuaan musiikin maisteriksi Sibelius-Akatemiasta, hän jatkoi opintojaan New Yorkiin maineikkaassa Manhattan School of Musicissa vuosina 2022-2023. Keski-Säntti on säveltänyt ja sovittanut nyt julkaistavan albuminsa musiikin varta vasten New Yorkissa kokoamalleen kvartetille.
”Kappaleiden musiikillisina teemoina ovat toisaalta rauhan, hiljaisuuden ja tietynlaisen juurtumisen tunteen kaipuu, sekä toisaalta humalluttava ymmärrys siitä, että mikä tahansa suunta on mahdollinen, jokainen ovi on auki. Nämä teemat olivat alati läsnä ulkomailla asuessani”, Keski-Säntti kertoo.
Tässä levynjulkaisukonsertissa esiintyvät levylläkin upeasti groovaava newyorkilainen komppipari, rumpali Jonas Esser ja kontrabasisti Simón Willson. Kvartetin täydentää kotimaiselta jazzkentältä tuttu trumpetisti Tomi Nikku.
Ensimmäisiä maistiaisia tulevalta albumilta saadaan suoratoistopalveluissa julkaistavien sinkkujen myötä. Koko albumi on kuunneltavissa Spotifyssa.
Toomas Keski-Säntti, piano
Tomi Nikku, trumpetti
Simón Willson, kontrabasso (CL)
Jonas Esser, rummut (DE)
klo 19.30 ovet
klo 20 Poetic Ways
n. 21.15 väliaika
n. 21.45 Toomas Keski-Säntti Quartet
Liput 26/22 € + tilausmaksu (alk. 1,50 € + 0,65% tilauksesta), Lippu.fi
Café Molli palvelee koko konsertin ajan Louhisalissa. Tarjoiluita voi tilata kätevästi ennakkoon Café Mollin tilauslomakkeella, puhelimitse numerosta 041 3172025 tai sähköpostilla myynti@cafemolli.fi. Lisätietoa löytyy myös heidän verkkosivuiltaan.
Louhisali, Espoon kulttuurikeskus
Kulttuuriaukio 2, 02100 Espoo (Google Maps / Reittioopas)